Chemical Resistant Gloves
Gloves designed to resist a wide range of chemicals; available in butyl, neoprene, nitrile, PVC, natural rubber, fluoroelastomer, and specialty formulations, lined/unlined, smooth/textured finish; ambidextrous, available in variety of sizes and thicknesses. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
The U.S. Occupational Health and Safety Administration (OSHA) standards for personal protective equipment (PPE) address the need for chemical protective safety gloves. PPE is required when hands are exposed to possible skin absorption of harmful substances or chemical or thermal burns.
The OSHA standard also mandates an assessment of chemical exposure and the choice of appropriate gloves based on:
- Dexterity demands
- Length of exposure
- Chemical concentration, temperature, and combinations
- Simultaneous hazards
What Are Chemical Resistant Gloves Used for?
Use chemical resistant gloves for work in chemical plants, transportation, chemical processing, petrochemical and oil refining, de-greasing, solvents, hazardous liquids, and janitorial and maintenance work.
Chemical resistant glove materials and possible applications include:
- Butyl ‒ high-permeation resistance to gas and water vapors; use with esters and ketones
- Neoprene ‒ excellent tensile strength and heat resistance; compatible with some acids and caustics; moderate abrasion resistance
- Nitrile ‒ chemical and abrasion resistance; for general-duty gloves; protects against oils, greases, petroleum products, some acids, and caustics
- PVC (polyvinyl chloride) ‒ resists most acids, fats, petroleum hydrocarbons; abrasion resistant
- PVA™ material (polyvinyl alcohol) ‒ water-soluble; gas-impermeable; resists aromatic and chlorinated solvents
- Viton™ material ‒ resists chlorinated and aromatic solvents; flexible; minimally resists cuts or abrasions
What Are the Best Chemical Resistant Gloves?
No single glove meets the PPE needs for all chemical exposures. Use the manufacturer’s test results to help select the right gloves and check ratings.
Some chemical resistant gloves come lined with cotton for comfort and have other special features. In addition to hand protection, eye protection is important as well. Make sure your facility is equipped with chemical splash goggles, faceshields, eye protection safety signage, and other PPE.
- (149)
- (1)
- (1)
- (85)
- (4)
- (48)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (3)
- (2)
- (89)
- (4)
- (2)
- (120)
- (2)
- (2)
- (128)
- (3)
- (2)
- (122)
- (96)
- (90)
- (9)
- (95)
- (17)
- (3)
- (141)
- (11)
- (2)
- (11)
- (214)
- (178)
- (6)
- (468)
- (4)
- (1)
- (2)
- (69)
- (5)
- (11)
- (4)
- (7)
- (25)
- (12)
- (1)
- (10)
- (7)
- (5)
- (319)
- (231)
- (2)
- (40)
- (304)
- (6)
- (20)
- (53)
- (8)
- (20)
- (18)
- (11)
- (22)
- (16)
- (80)
- (236)
- (759)
- (3)
- (4)
- (22)
- (4)
- (1)
- (9)
- (5)
- (20)
- (14)
- (18)
- (9)
- (10)
- (35)
- (12)
- (4)
- (35)
- (22)
- (24)
- (10)
- (22)
- (36)
- (91)
- (16)
- (4)
- (33)
- (61)
- (7)
- (38)
- (10)
- (9)
- (6)
- (51)
- (4)
- (11)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (19)
- (4)
- (7)
- (27)
- (5)
- (11)
- (3)
- (5)
- (2)
- (15)
- (3)
- (4)
- (6)
- (5)
- (5)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
SHOWA 707HVO Orange Nitrile Gloves
The 707HVO gloves are highly tactile and fit like a second skin, all whilst protecting against grease, chemicals, and abrasion.
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388:2016, EN ISO 374-1:2016/Type A, EN ISO 374-5:2016 |
|---|---|
| Color | Orange |
| Model | 707HVO |
| Glove Cuff Style | Rolled |
PIP™ Assurance™ Unlined Nitrile Chemical Resistant Gloves
Unsupported, unlined nitrile gloves with raised diamond grip are ideal for light chemical applications, printing, meat and poultry processing.
| Chlorinated | Yes |
|---|---|
| Grip Design | Raised diamond |
| Length (Metric) | 33 cm |
| EN 421 | No |
| EN388 Standard | EN 388:3001 |
| Color | Green |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | light chemical applications, printing, meat and poultry processing |
| Thickness (Metric) | 0.27 mm |
| Series | Assurance™ 50-N110G |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE, EN 374-3 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | ABK |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Glove Cuff Style | Straight |
West Chester PosiGrip™ 2343 Amber Latex Chemical Resistant Gloves
Premium grade, unlined latex gloves feature a honeycomb pattern on the palm and fingers for an enhanced grip.
| Thickness (Metric) | 0.45 mm |
|---|---|
| Grip Design | Honeycomb |
| Length (Metric) | 33 cm |
| Color | Amber |
| Length (English) | 13 in. |
| Latex Free | No |
| Lining | Unlined |
| Material | Latex |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Glove Cuff Style | Pinked |
| Thickness (Metric) | 1.27 mm |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE |
| Length (Metric) | 31.7 cm |
| Color | Orange |
| Length (English) | 12.5 in. |
| Latex Free | No |
| Lining | Lined |
| Material | Nitrile |
| Certifications/Compliance | CE |
| For Use With (Application) | Fishing, fish handling, oyster farming, work with frozen products |
| Glove Cuff Style | Pinked |
MAPA™ Blue-Grip™ LL-301 Heavyweight Latex Gloves, Interlock Lining
Heavy gauge, 45 mil thick rubber latex gloves provide mechanical and chemical protection, high cut resistance and tear strength.
| Thickness (Metric) | 1.14 mm |
|---|---|
| Grip Design | Etched |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Latex Free | No |
| Lining | Lined |
| Material | Latex |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Liner Material | Interlock knit |
| For Use With (Application) | Handling acids, “mild” caustics, alcohols, sanitizing agents and detergents, as well as other chemical, mechanical and thermal hazards, handling frozen food, hot containers, sharp edges, abrasives, cutting and tearing hazards, sheet metal and Pl |
| Glove Cuff Style | Pinked |
West Chester Unsupported 52L100 Blue Latex Chemical Resistant Gloves
Premium, 18 mil unlined latex gloves feature a textured grip and pinked cuff for resistance to a wide range of chemicals and detergents.
| Thickness (Metric) | 0.45 mm |
|---|---|
| Grip Design | Diamond |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Latex Free | No |
| Lining | Unlined |
| Material | Latex |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| For Use With (Application) | Food service, janitorial, light assembly, agriculture, laboratories |
| Glove Cuff Style | Pinked |
SHOWA™ Neo Hyde™ Gauntlets
Provides abrasion resistance as well as protection from oil, acids and caustics
PIP™ Marigold Unsupported Latex Gloves, Unlined
Premium unlined, medium-weight natural rubber latex provides excellent wear protection and flexibility
| Material | Latex |
|---|
PIP™ Assurance™ 47-L210T Extra Long Heavyweight Latex Gloves
Unlined latex gloves feature rough sandblast grip and provide resistance to acids, alkalis, alcohols, salts, ketones and animal fats.
| Thickness (Metric) | 0.45 mm |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Grip Design | Roughened Sandblast |
| Length (Metric) | 38.1 cm |
| Color | Orange |
| Length (English) | 15 in. |
| Latex Free | No |
| Lining | Unlined |
| Material | Latex |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 9001:2000, ISO 14001:2004 |
| For Use With (Application) | For use with water based chemicals such as acids and caustics |
PIP™ Assurance™ Unsupported 21mil Medium and Heavy Weight Nitrile Gloves, Flock Lined
Provides resistance to physical hazards such as cut, puncture, snag and abrasion and many chemical hazards including solvents and oil-based chemicals
| Length (Metric) | 30.5 cm |
|---|---|
| Color | Gold,Yellow |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powdered |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000,FDA 21 CFR 170-199 |
| For Use With (Application) | Chemical processing, Oil refining and Petrochemicals, food processing, aerospace and automotive degreasing, automotive assembly and painting, machining operations, Metal fabrication graphic arts and printing cleanup, furniture manufacturing and |
| Glove Cuff Style | Straight |
SHOWA™ Chemical Resistant Neoprene Coated Gloves, Cotton Lining
Ultra-durable 32 in. chemical resistant gloves provide comfort and flexibility. Strong neoprene coating of the hand and nitrile laminated sleeve offer complete protection from chemicals, acids, caustics and oils.
PIP™ Assurance™ Unlined Nitrile Gloves
Used in light chemical applications, printing, meat and poultry processing.
| Thickness (Metric) | 0.27 mm |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 33 cm |
| Color | Green |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nitrile |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Glove Cuff Style | Straight |
PIP™ MaxiChem™ 14 in. Nitrile Coated Chemical Resistant Gloves
MaxiChem™ gloves are designed for those working with chemicals requiring longer and higher levels of protection. Nitrile synthetic coating combined with a light seamless knit liner provides comfort, sensitivity, fit and dexterity.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Grip Design | Non-slip |
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| EN 421 | No |
| EN388 Standard | EN 388:4121 |
| Color | Black,Green |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Chemical sampling, offshore Petroleum, Acids and Caustics, anodizing, Solvent based cleaning, black and green liquor processes, fertilizer and pesticide handling |
| Thickness (Metric) | 1.29 mm |
| Series | MaxiChem™ 56-635 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE, EN 374-3 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AKL |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, CE,ISO 14001:2004 |
| Liner Material | Nylon/Lycra |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |